Το ήθελε και το κατάφερε ο Ποσειδώνας

tesseraΜεγάλη νίκη πέτυχε ο Ποσειδώνας Πόρου με 4-1 κόντρα στα Λευκάκια  το Σάββατο 28 Φεβρουαρίου στο γήπεδο του Πόρου.

Η ομάδα του Κώστα Γκιών, μπροστά σε περισσότερους από 100 φιλάθλους, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα. Τα γρήγορα γκολ ανέβασαν την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του Ποσειδώνα και πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση καθαρίζοντας το παιχνίδι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.  Οι ποδοσφαιριστές του Ποσειδώνα αφιέρωσαν τη νίκη στον συμπαίκτη τους Γιώργο Λιώση που είναι τραυματίας (φωτό).

Στο 1ο λεπτό, ο Κεφαλλινός, ως κρυφός φορ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων και άνοιξε το σκορ. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μέλλος πέτυχε το 2ο γκολ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ. Ο Ποσειδώνας ήταν ασταμάτητος και έχασε ακόμη δυο ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, στέλνοντας και τις δύο φορές την μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πόρου μπήκε εξίσου δυνατά και στο 50’ ο Man of the Match Κεφαλλινός πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τέταρτο γκολ για τον Ποσειδώνα προήλθε από ατομική προσπάθεια του Ρούσσου, ο οποίος με την σέντρα που έβγαλε, ανάγκασε τον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενουμένων να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Τα Λευκάκια πέτυχαν το γκολ της τιμής λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με πέναλτι.

Με αυτή τη νίκη ο Ποσειδώνας, πλασαρίστηκε στην 3η θέση που οδηγεί στα play off ανόδου, με 30 βαθμούς, πλησιάζοντας στους 2 βαθμούς, τις δεύτερες Λίμνες που παραχώρησαν ισοπαλία.

Απομένουν δυο αγώνες για το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Α2 Αργολίδας και η ομάδα του Πόρου έχει να αντιμετωπίσει τον Α.Γ.Ο.Ν εκτός έδρας και τον Α.Ο. Σχινοχωρίου στον Πόρο.  Ωστόσο, η είσοδος στα play off ανόδου, βρίσκεται αποκλειστικά στα χέρια του Ποσειδώνα Πόρου.