Ποσειδώνας Πόρου: Παλικαρίσια νίκη που «δείχνει» άνοδο

IMGP2787Μεγάλη νίκη πέτυχε την Κυριακή 20 Μαρτίου ο Ποσειδώνας Πόρου στα play off ανόδου, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 εκτός έδρας, επί της Προσύμνης, μιας ομάδας που είχε τερματίσει 1η στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, στον 2ο όμιλο της Α2 κατηγορίας Αργολίδας.

Με αυτή τη νίκη, ο Ποσειδώνας Πόρου, βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας του ομίλου που οδηγεί στην άνοδο, με ένα παιχνίδι λιγότερο. Εκκρεμεί ο αγώνας με τον Λυγκέα που διεκόπη ενώ ήταν 1-1.

Ο αγώνας με την Προσύμνη ήταν αρκετά επεισοδιακός, με την ομάδα του Πόρου να διαμαρτύρεται έντονα, για πέναλτι που καταλογίστηκε  εις βάρος της στο 90’ λεπτό, κι ενώ το σκορ ήταν 0-1 για τον Πόρο.

Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν το πέναλτι, όμως ο βετεράνος τερματοφύλακας του Ποσειδώνα Σύλβιος Καραγιάννης, απέκρουσε  και στην επόμενη φάση, ο Δεϊμέζης τελείωσε το παιχνίδι, γράφοντας το 0-2.  Να σημειώσουμε ότι το πρώτο γκολ του Ποσειδώνα είχε πετύχει ο Ντάπι στο 1ο ημίχρονο.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ποσειδώνας υποδέχεται τον Αριστέα, την Κυριακή στις 5 το απόγευμα στο γήπεδο του Πόρου, με στόχο τους τρεις βαθμούς. Η παρουσία των φιλάθλων είναι σημαντική για την προσπάθεια των παιδιών του Ποσειδώνα.

Εντωμεταξύ η ΕΠΣ Αργολίδας, δεν έχει αποφασίσει τι θα γίνει με το παιχνίδι του Ποσειδώνα με τον Λυγκέα που διεκόπη κακώς, την πρώτη αγωνιστική των play off στον Πόρο.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο αγώνας του Εθνικού Τολού με την Πορσύμνη, τις δύο πρωταθλήτριες ομάδες της κανονικής περιόδου, με την ομάδα της Προσύμνης να θέλει πάση θυσία τη νίκη, ώστε να συνεχίσει να ελπίζει για την άνοδο.
Δείτε το πρόγραμμα, τη βαθμολογία και τα αποτελέσματα στην ΕΠΣ Αργολίδας.