Ποδόσφαιρο: Μικροί μεγάλοι εν δράσει…

ΑΟ Ποσειδών Πόρου

Μια νίκη και μια ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των ομάδων του Α.Ο. Ποσειδώνα Πόρου. Το Σάββατο, η ποδοσφαιρική ομάδα υποδομής του Ποσειδώνα (παιδιά γεννημένα 2000-2001 και μικρότερα) παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην ομάδα «Κλέων», στο γήπεδο του Πόρου. Το παιχνίδι των παιδικών ομάδων ήταν αρκετά εντυπωσιακό, με τις ομάδες να ελέγχουν το παιχνίδι ανά ημίχρονο.

DSC_1088

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι, κυρίως με αντεπιθέσεις και κάθετες πάσες και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Πόρου, μπήκαν καλύτερα, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Την Κυριακή η ομάδα ανδρών του Ποσειδώνα νίκησε τον Ν. Αχιλλέα Φιχτ. με 2-0 στο γήπεδο του Πόρου. Η ομάδα του Κώστα Γκιών, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, ήταν πολύ επιθετική, με σύστημα 4-3-3 σε ευθεία και προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Α. Πάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, με τον Ποσειδώνα να επιτίθεται συνεχώς και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται. Το τρίποντο της νίκης, σιγούρεψε λίγο πριν το τέλος ο Σ. Σταϊκος. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία του Ποσειδώνα, με τους έμπειρους Σακελλαράκη και Μέλλο. Αντίθετα η επιθετική γραμμή, ενώ κατάφερνε να δημιουργήσει όποτε ήθελε ευκαιρίες, τα χαλούσε στα τελειώματα.  Να σημειώσουμε ότι ο Ποσειδώνας είχε και τρία δοκάρια, ενώ ο Σταϊκος έχασε πέναλτι.

Βαθμολογία 2ου Ομίλου Α2 Κατηγορίας

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τον Ποσειδώνα που αν δεν είχε τους δυο μηδενισμούς από την προηγούμενη χρονιά, σήμερα θα βρισκόταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον 2ο όμιλο της Α2 Αργολίδας.

Για την Α1 Αργολίδας, ο Τροιζηνιακός ηττήθηκε με 2-3 στο γήπεδο του Γαλατά από τον Αργοναύτη το Σάββατο, ενώ τα Μέθανα, έχασαν με 4-1 από την Ασίνη. Στη Β Κατηγορία Αργολίδας , ο Φαβιέρος Μεθάνων νίκησε 0-9 τον Ηρακλή Καρυάς.