Πίτα και… ήττα

videos 647Την Πρωτοχρονιάτικη πίτα, έκοψε το πρωί της Κυριακής 11.1 ο ποδοσφαιρικός όμιλος Ποσειδώνας Πόρου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του κτιρίου Συγγρού. Παρόντες οι αθλητές όλων των τμημάτων του ομίλου, οι προπονητές, δημοτικοί σύμβουλοι της συμπολίτευσης, και φίλοι του Ποσειδώνα.

videos 646

Ο πρόεδρος και προπονητής του Ποσειδώνα Κώστας Γκιών, ευχαρίστησε όσους βοήθησαν οικονομικά και ηθικά την προσπάθεια αναγέννησης του Ποσειδώνα και αναφέρθηκε στη σοβαρή δουλειά που συντελείται στον όμιλο και που σύντομα θα παρουσιάσει αποτελέσματα, ενώ εμφανίστηκε αισιόδοξος για την άνοδο της ομάδας ανδρών, στην Α’ κατηγορία Αργολίδας.

videos 639

«Είναι ενθαρρυντικό, ότι από την έναρξη της νέας εποχής για τον Ποσειδώνα, μαζί με τα παιδιά, επέστρεψαν στα γήπεδα και οι φίλαθλοι του ποδοσφαίρου» δήλωσε ο κ. Γκιών.

Λίγες ώρες αργότερα, ακολούθησε… ανώμαλη προσγείωση για την ομάδα των ανδρών, που ηττήθηκε με 3-2 από το Ηλιόκαστρο στο γήπεδο του Πόρου.

poseidonvathmologia

Το παιχνίδι ήταν αρκετά συναρπαστικό. Ο Ποσειδώνας έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από μια πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Κοξίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ποσειδώνας πίεσε για την ισοφάριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι με αντεπιθέσεις κέρδισαν δυο πέναλτι (στο δεύτερο η φάση ξεκίνησε από οφσαιντ) και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 0-3. Και σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, ο Πόρος έμεινε με 10 παίχτες καθώς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Αναγνωστόπουλος με δυο κίτρινες κάρτες.

Στη συνέχεια, ο Ποσειδώνας, έκλεισε τους φιλοξενούμενους στην άμυνα τους και κατάφερε να μειώσει σε 2-3 με τέρματα του Ρούσου και του Κουρή. Παρά το σφυροκόπημα στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και απέδρασαν με το τρίποντο της νίκης.

Στην Α1 κατηγορίας Αργολίδας, ο Τροιζηνιακός επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας στην Ένωση Λέρνας, και τα Μέθανα πέτυχαν μεγάλη νίκη με 2-1 επί των Σπετσών.