Άλωσε και το Γύθειο!

troizΤεράστια νίκη, που του δίνει σημαντικές ελπίδες για την άνοδο στη football league 2 (Γ’ Εθνική), πέτυχε ο Τροιζηνιακός, εκτός έδρας στο Γύθειο με 3-2, κόντρα στον τοπικό Ολυμπιακό.
Η ομάδα του Γαλατά, κατάφερε να ανατρέψει 2 φορές το εις βάρος της σκορ, και κατάφερε να «κλέψει» στο τελευταίο λεπτό με τέρμα του Καλυβόπουλου από ασίστ του Σταματέλου.
Ο Ολυμπιακός Γυθείου προηγήθηκε στο 46’ με τον Τζανετάκο, αλλά ο Τροιζηνιακός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 53’ με τον Καλυβόπουλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 60’ ο Ντάνσο, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον πρωταθλητή Λακωνίας, ωστόσο ο Σαραντόπουλος έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα, 7 λεπτά αργότερα.
Τελικά στην εκπνοή οι πρωταθλητές Αργολίδας, πήραν το μεγάλο διπλό και θα αντιμετωπίσουν με αισιοδοξία τους δυο μεγάλους εκτός έδρας αγώνες που ακολουθούν.
Όπως όλα δείχνουν, η άνοδος στην Γ’ Εθνική, θα κριθεί ανάμεσα στον Τροιζηνιακό και τον Μεσσηνιακό, καθώς η ομάδα της Καλαμάτας νίκησε εκτός έδρας τον Α.Ο. Φαλαισίας με 2-0, και ισοβαθμεί με 6 βαθμούς στην πρώτη θέση με τον Τροιζηνιακό.
Την Κυριακή οι δύο πρωτοπόροι αναμετρώνται στη Μεσσηνία, με την ομάδα με το μεγαλύτερο μπάτζετ, τον Μεσσηνιακό, να αισθάνεται μεγαλύτερη πίεση για τη νίκη.
Να σημειώσουμε ότι προσπάθεια της ομάδας του Τροιζηνιακού, αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα αφού η ομάδα του Γαλατά, αποτελείται από ντόπιους ποδοσφαιριστές από τον Γαλατά, την Τροιζηνία και τον Πόρο, και μοναχά ένας ποδοσφαιριστής δεν κατάγεται από την περιοχή μας, ωστόσο ο αθλητής αυτός έχει γίνει κατ’ επιλογή ποριώτης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ: Καβαλιώτης, Ξανθάκος, Πολιτάκος, Πλεμένος, Τζανετάκος, Σαλχάζ, Λιακάκος, Μπουρελάκος (10’ Σαμπατάκος), Πλαγιανάκος, Ντάνσο, Χρυσικάκος
ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΚΟΣ: Καλυβόπουλος Π., Καραμάνης Θ. (56’ Κατσέλι), Δελαπόρτας, Σωτηράκης, Κορδαλής (85’ Βλάχος), Σταματέλος, Καλυβόπουλος Γ., Σαραντόπουλος, Σταύρου, Δρούγκας (77’ Δεϊμέζης), Καπετανκωνσταντής