Ο Α.Ο. Πόρου 1929 ανάγκασε το Κιβέρι στην πρώτη του ήττα

Τη μεγαλύτερη, έως τώρα, νίκη του πέτυχε την περασμένη Κυριακή ο Α.Ο. Πόρου 1929, επικρατώντας στο γήπεδο του Πόρου με 2-1 επί μίας εκ των πρωτοπόρων ομάδων της Α1 κατηγορίας Αργολίδας, του Ερμή Κιβερίου.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, η ομάδα του Πόρου, παρά τις σημαντικές απουσίες παικτών, ήταν από την αρχή του αγώνα ανταγωνιστική και για ακόμα μια φορά έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο.

Το σημαντικό είναι ότι πλέον η ομάδα δείχνει ανταγωνιστική σε κάθε ματς όπως αυτό με την δεύτερη ομάδα της κατηγορίας Κιβέρι και ταυτόχρονα μπορεί να το συνδυάζει και με ελκυστικό ποδόσφαιρο.

Αξίζει να σημειώσουμε, πως μέχρι την ήττα από τον Α.Ο. Πόρου 1929, το Κιβέρι ήταν αήττητο τις 10 πρώτες αγωνιστικές.

Στο 9′ είχαμε το 1-0 μετά από συνδυασμό και πλασέ του Στάση. Στο 25′ μετά από απευθείας φάουλ των αντιπάλων και απόκρουση ψηλά του Βλάχου η μπάλα πήρε ανάποδη τροχιά, γυρίζοντας παράλληλα στο τέρμα και με προβολή από κοντά έγινε το 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Στάσης σκόρερ του πρώτου γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από συνεργασία και ατομική προσπάθεια του Ρούσου με μακρινό σουτ χαμηλά στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα έγινε το 2-1 το οποίο πανηγυρίστηκε από τους λίγους, αλλά ενθουσιώδεις φιλάθλους στην κερκίδα.

Ο Ρούσος σκόρερ του δεύτερου γκολ

Η ομάδα του Α.Ο. Πόρου 1929, βρίσκεται πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενηθεί από τον Πανασιναϊκό, που βαθμολογικά, βρίσκεται ακριβώς από πάνω με 19 βαθμούς.

Ήττα για τον Τροιζηνιακό

Στο δυσκολότερο ματς της χρονιάς, ο Τροιζηνιακός ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από την πρωτοπόρο Κοιλάδα, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με γκολ του Σταματέλου, λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Μετά κι από αυτό το αποτέλεσμα, ο Τροιζηνιακός βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Αριστείωνα στο γήπεδο του Γαλατά.