Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Α.Ο. Πόρου 1929 στην Α1 κατηγορία Αργολίδας

Ντεμπούτο με το δεξί για την ενοποιημένη ομάδα του Πόρου Α.Ο. Πόρου 1929 (αγωνίζεται για τυπικούς λόγους ως Ποσειδώνας Πόρου) στην Α1 κατηγορία Αργολίδας.

Στα πλαίσια της 2η αγωνιστικής (ο αγώνας της 1η αγωνιστικής αναβλήθηκε) την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου, η ομάδα του Πόρου επικράτησε με μεγάλη ανατροπή με 2-1 επί του Ατρομήτου Παναρητίου στο γήπεδο του Πόρου.

Η ομάδα του Πόρου βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν συμπληρωθεί καν το 1ο λεπτό, ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πόρου έδειξε ψυχικά αποθέματα, ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ με τέρματα του Στρατηγού και του Ζώρα και να κερδίσει τους πρώτους της βαθμούς, σε ένα ιστορικό παιχνίδι.

Στην έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του παλαίμαχου ποριώτη ποδοσφαιριστή Τάσου Μαρόκου, ενώ στις κερκίδες του γηπέδου του Πόρου βρέθηκε και ο θρυλικός «Εθνικάρας» ή… κατά κόσμον Γιάννης Ματζουράνης ο οποίος επί πολλές δεκαετίες τώρα «οργώνει» τα ελληνικά (και όχι μόνο) γήπεδα με μοναδικό του όπλο την αγάπη του για τον Εθνικό, την εθνική ομάδα αλλά κυρίως για το ποδόσφαιρο και τους ανθρώπους του.

Συνθέσεις
ΠΟΡΟΣ (Γ.Πάνου): Βλάχος- Στάικος (38′ λ.τρ. Μισλίμ), Λόλας (75′ Καραμάνος), Κ.Βλάχος, Σαραντόπουλος (85′ Μίνος)- Ζώρας, Ρούσσος, Αναγνωστόπουλος, Κομιώτης, Δεϊμέζης, Στρατηγός (72΄Στάσης)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τάσος Καραμάνος): Αραμπός- Γκρίτζαλης, Ατζαμίδης, Πάνος, Πίτρης- Παπασαράντος, Σαρακινιώτης, Καλυβάς (70′ Ραφαελ), Κατσίγιαννης (60′ Η.Γκολέμης), Ρενάτο (80′ Εμ.Μιχαλόπουλος)- Κοσμάς.

Βράζει κατά του διαιτητή ο Τροιζηνιακός στον αγώνα με Αργοναύτη

Σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Παπαγεωργόπουλος, ο Αργοναύτης νίκησε τον Τροιζηνιακό με 3-2, ανατρέποντας το 0-1 του 20′.

Η ομάδα του Γαλατά ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί. Στο 20′ από μπαλιά του Σταματέλου στην πλάτη της άμυνας του Αργοναύτη, βγήκε ο Δελαπόρτας και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ο Αργοναύτης προσπάθησε προοδευτικά να αντιδράσει και ένα φάουλ του Κορωνίδη πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 45′ φάουλ του Νέτζα, η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος και κατέληξε στα δίχτυα.

Όσο ο χρόνος περνούσε ο εκνευρισμός των φιλοξενούμενων μεγάλωνε, με αποκορύφωμα απόφαση του διαιτητή να γυρίσει πίσω φάση που εξελισσόταν και να δώσει φάουλ στον Σταματέλο που είχε την μπάλα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο διαιτητής έχασε τον έλεγχο, συνεχείς οι διαμαρτυρίες εκατέρωθεν. Εντονότατες οι διαμαρτυρίες από τον Τροιζηνιακό, ο οποίος υποστηρίζει πως ο συγκεκριμένος έκανε ότι μπορούσε να διακόπτει συνεχώς το παιχνίδι ακόμη κι όταν οι παίκτες του είχαν την μπάλα και επιτίθονταν.

Στο 46′ τετατέτ του Δελαπόρτα, η μπάλα ελάχιστα έξω.

Στο 52′ προσπάθεια του Λιαγκρή, που κέρδισε μια κόντρα, βγήκε τετατέτ και με πλασέ πέτυχε το 2-1.

Στο 57′ δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Σούχλα από τον Πνευματικό. Το κτύπησε ο ίδιος ο Σούχλας και 2-2. Εδώ υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες για το κατά πόσο ήταν πέναλτι.

Στο 75′ από σέντρα, ο Κορωνίδης έπιασε ανάποδο ψαλίδι, ο Κατσαούνης βρήκε τη μπάλα η οποία απομακρύνθηκε με τους γηπεδούχους να υποστηρίζουν ότι πέρασε τη γραμμή.

Στο 89′ ο Δριμούρας βγήκε από αριστερά απέναντι στον Κατσαούνη και πέτυχε το 3-2.

Ένας ακόμη λόγος του εκνευρισμού των φιλοξενούμενων ήταν οτι και την προηγούμενη αγωνιστική δεν τους δόθηκε κανονικό πέναλτι κι αλλιώθηκε κι εκεί αποτέλεσμα.

Πηγή: sport.argonafplia.gr